Situace Afričanů na Ukrajině

06/03/22

Velmi nás znepokojuje vážná a nebezpečná situace na Ukrajině.

Válka je neospravedlnitelné zlo, které zasahuje do života lidí na celé planetě.

Pozorně sledujeme vývoj situace kolem ozbrojeného konfliktu na Ukrajině a zvláště nás znepokojují zprávy, že africkým občanům na ukrajinské straně hranice je odepíráno právo překročit hranici do bezpečí.

V zemi byly uvězněny tisíce afrických studentů. Naše organizace se všemi silami zaangažovala v pomoci africkým studentům prchajícím před válkou na Ukrajině. Na Ukrajině totiž studují desítky tisíc studentů ze třetích zemí, nejvíc z Indii, Maroka, Nigerie, a Egypta. Ale také z Ghany, Senegalu, Afghánistánu a mnoho dalších zemí světa.

Tito lidé zůstali na Ukrajině kompletně sami, bez řádné pomoci od svých státu a musí se co nejdřív dostat do bezpečí na hranice evropských státu. Mladí, vystrašení, unavení a bez znalosti místního jazyka se museli vydat na dlouho cestu, na které ne zřídka čelí rasistickým útokům.

Sledujeme situace studentů medicíny z města Sumy, které leží u východních hranic s Ruskem a snažíme se najít způsob, jak je můžeme evakuovat.

První várka 45 afrických studentů z Ukrajiny dorazila do Prahy v pondělí 28. února 2022. Od té doby proběhla druhá várka, která navýšila počet přijíždějících studentů na současných 65.

Humanitas Afrika se, ve spolupráci s Ghanskou unií a Ghanským velvyslanectvím v ČR, aktivně podílí na koordinaci jejich ubytování a stravování.

První SOS vyslané Humanitas Afrika v neděli 27. února 2022 se setkalo v naprosté většině s kladnou odezvou některých Afričanů, Čechů a dalších cizích státních příslušníků v Praze.

Očekáváme, že v nejbližších dnech z Ukrajiny do Prahy přijedou další afričtí studenti, jedoucí přes Slovensko, Polsko a Maďarsko, a proto budeme brzy potřebovat další pomoc, abychom mohli nově příchozím pomoci.

Tito studenti se chtějí vrátit do své vlasti a zapomenout na hrůzy války.

Odmítáme tuto nevyžádanou válku a agresi šířenou na ukrajinském území. Stojíme za mírem.

Naše srdce a myšlenky jsou se všemi, kterých se současné dění bezprostředně dotýká.

Více o situaci v Sumy se dozvíte tady: https://youtu.be/JTWuJF_o0F8

Vaše,

Humanitas Afrika - www.humanitasafrika.cz