Úvod   Projekty v ČR   Podpora africké diaspory   Osobnost měsíce – leden...

Martha Ronke Ayorinde: Rozevlát africkou vlajku v Praze

V prvním rozhovoru z naší série Přes Afriku za měsíc, Martha Ronke Ayorinde, žena původem z Nigérie, která však sebe sama definovala jako českou Afričanku, vypráví o svém životě a čase stráveném v České republice a popisuje, jak přispívá k rozkvětu její ekonomiky.

Martha Ronke AyorindeOtázka: Kolik Vám je let?

Odpověď: Je mi 43 let.

Otázka: Kdy jste přijela do České republiky a co Vás sem přivedlo?

Odpověď: Přišla jsem v roce 2000. Doprovázela jsem svou matku, Její Excelenci, Julii Joke Ayorindovou, nigerijskou Velvyslankyni v České republice. A když její období skončilo, rozhodla jsem se, že tu zůstanu sama.

Otázka: Jak jste se dokázala alespoň na začátku přizpůsobit českému okolí bez znalosti češtiny? A jaký je Váš první nezapomenutelný dojem?

Odpověď: Bez znalosti češtiny byly začátky opravdu těžké jako všechno ostatní v České republice. Ale protože jsem si postavila hlavu a rozhodla se zůstat, byla jsem připravená čelit nepříjemnostem. Nakonec jsem se adaptovala poměrně rychle. Jedna z nejvtipnějších a nejtrapnějších chvílí, které si budu navždycky pamatovat, se stala, když jsem přijela do Čech a nevěděla nic o české kuchyni. Nakupování a vaření bylo tedy pro mě poměrně složité. A když jsem se snažila si najít cestu, narazila jsme na zvláštní český chleba, který jsem si oblíbila, protože chutnal jako ten, který jsem jedla v Nigérii. Naštěstí blízko residence, kde jsem bydlela, byl jeden obchod, kde ho prodávali.

Jednou, když jsem šla do obchodu, nemohla jsem ten chleba najít. V češtině se to jmenuje bábovka, ale když jsem se po něm ptala zaměstnance obchodu, špatně jsem to vyslovila a řekla jsem, že chci babičku. Samozřejmě mi nerozuměl a tak jsem musela doběhnout pro českého řidiče mé matky, který přišel a vysvětlil, co chci. Nakonec jsme se tomu všichni zasmáli, ale byla to dobrá zkušenost, která se mi vryla na vždy do paměti.

Otázka: Kde pracujete, nebo co děláte? Pohybujete se ve svém oboru nebo děláte něco jiného?

Odpověď: Jsem vyučená kosmetička, ale teď pracuji jako kadeřnice a poradkyně ohledně účesů a make-upu.

the-famous-czech-choreographer-yemi-gets-a-hair-treat-from-martha_1455235943.jpg Martha working with passion, on a client

Otázka: Cítíte se tady v České republice doma? Jste stále v kontaktu se svojí rodinou a přáteli ve Vaší rodné zemi?

Odpověď: Nezapomeňte, že jsem sem přijela ještě jako hodně mladá, takže jsem tady částečně vyrůstala. Teďka tady mám podnik, našla jsem tu klid a pevné zázemí. Moje první dítě, dnes už tříletá holčička, se tu narodila. Ano, cítím se tu jako doma. Vnímám Českou republiku jako svůj domov, stejně jako Nigérii. Ano, jsem v kontaktu s rodinou a s některými přáteli v Nigérii.

Otázka: Jakým způsobem přispíváte Vaší prací do socio-kulturního a ekonomického vývoje České republiky, a pokud možno Vaší rodné země?

Odpověď: Dokázala jsem založit fungující podnik, který vedu již 10 let, Mathas Inspiration and Hairdressing Saloon. V salonu pracuji já, ale také nabízím práci a výcvik ostatním. Do ekonomického vývoje této země přispívám tak, že platím daně za sebe, za salon a za všechny, kteří v něm pracují. Poskytuji také pracovní místo několika Afričanům a pomáhám jim tak se integrovat do české společnosti, ale nejenom Afričanům, můj účetní je například Čech. Hádám, že toto je pro Afričany, kteří žijí dlouhodobě mimo jejich kontinent, něco s čím musejí vždy bojovat a vyrovnat se s tím.

Přispívám také do multikulturního prostředí svým etnickým obchodem, který zajišťuje občerstvení jak pro Čechy, Afričany, tak pro všechny, jenž to zrovna potřebují. Hraji také užitečnou roli pro rodiče a děti z míšených rodin, kterým radím a nabízím služby ohledně kosmetiky. Ano, mám také kadeřnictví v Nigerii, ale to je v porovnání s tím českým velmi malé.

Otázka: Cítíte se jako Afričanka, česká Afričanka nebo Češka?

Odpověď: No, má rodina a mí přátelé v Nigérii tvrdí, že se teď chovám a dělám věci jako Češka. Mí čeští přátelé zase v mnoha chvílích říkají, že ve mně vidí opravdovou Afričanku. V této chvíli, mohu klidně říct, že sebe sama chápu jako africkou Češku.

Photo: The beautiful interior of Martha's Inspiration SalonA section of Martha's Inspiration Salon

2 close shots of clients of Martha's inspiration

a-client-of-martha-s-inspiration_1455235928.jpg a-close-shot-of-a-client-of-martha-s-inspiration_1455235929.jpg

a-close-shot-of-a-female-client-of-martha-s-inspiration_1455235930.jpg martha-happily-poses-for-a-photo-with-some-clients_1455235936.jpg

Martha happily working at Martha's Inspiration Salon

martha-happily-working-at-martha-s-inspiration-salon_1455235937.jpg

martha-at-her-best_1455235934.jpg

A group of Martha's clients looking stunning

a-group-of-martha-s-clients-looking-stunning_1455235931.jpg

martha-poses-with-several-of-her-clients_1455235938.jpg

the-ever-vibrant-martha-in-a-group-photo-with-several-of-her-cients_1455235942.jpg

Martha enjoys a royal pose with friends & clients

martha-enjoys-a-royal-pose-with-friends-clients_1455235935.jpg

Marthu můžete kontaktovat na:

Martha's Inspiration Hair and Beauty Salon

Email: info@marthasinspiration.cz - Webové stránky: www.marthasinspiration.cz

Rozhovor provedl: Humanitas Afrika